Když si pořídíme zvířátko – 2. díl vnitřní paraziti
Když si pořídíme zvířátko – 2. díl vnitřní paraziti
V předešlém článku jsme si řekli, jaká základní očkování by náš malý miláček měl absolvovat. Dnes bychom měli probrat další možná nebezpečí, která na malého člena rodiny číhají.
Především bychom neměli zapomínat, že pejsek či kočička jsou velmi zvídaví a kdeco olížou, očichají, snědí nebo alespoň vezmou do tlamky. Následkem je velmi často onemocnění způsobené střevními parazity, nejčastěji škrkavkami. Onemocnění se dá poznat zejména na mladých jedincích, kteří mají vyboulené bříško, ale na druhé straně jsou hubení – pod srstí je cítit páteř a žebra bez ohledu na velmi dobrý apetit. Při silné invazi parazitů někdy dochází ke zvracení a průjmu, přičemž především u koček je časté, že škrkavky i vyzvracejí. Chovatelé čistokrevných pejsků a koček většinou chov pravidelně odčervují. Nicméně doporučení zní se na toto nespoléhat a našeho zvířecího miláčka přeléčit, jakmile si jej přivezeme domů. Pravidelné odčervení by se mělo stát jednou ze základních zásad naší péče. Máme-li našeho kočičího nebo psího mazlíčka pouze doma a nechodí vůbec ven, stačí většinou 1-2x ročně. Běhá-li venku nebo jej ven vodíme na procházku, zákrok by měl být častější, nejméně 3x do roka. A kočky, které jsou venku permanentně a ještě loví myši, by měly být odčervovány alespoň 4-5x ročně. Pro zbavení zvířátka vnitřních parazitů existuje spousta tablet, ale také odčervovadla ve formě tzv.spot-on, tedy kapka tekutiny vetřená do kůže za krkem. U odčervování je důležité použití dostatečné dávky, která je většinou vázaná na hmotnost pacienta. Měli bychom tedy přesně vědět, kolik aktuálně váží a podle toho použít odpovídající počet tablet nebo velikost pipety s tekutinou. Vždy je lepší dávku velmi mírně nadsadit, než dát méně. Rovněž je nutno přípravky čas od času střídat kvůli účinku.
Zákeřnou formou parazitární infekce především u štěňat a koťat je infekce prvoky, např. kokcidiemi. Prvoci sídlí ve střevě, kde devastují střevní sliznici až do té míry, že nastávají problémy s trávením. Zvířátko je sice odčervováno pravidelně, nicméně trpí střídavým průjmem, případně i zánětem střev. V trusu se objevuje příměs krve, někdy hlenový povlak. Zánět je spojen s bolestí břicha. Při zběžné kontrole trusu je nález negativní. Na prvoky běžné tablety nezabírají, je nutno použít jiné přípravky, navíc bývá nutné antibiotiky zvládnout zánět střev.
Vnějším parazitů, tedy blechám a jiným nepříjemným obyvatelům kožíšků našich miláčků, se budeme věnovat zase příště.
naše další příspěvky
Komentáře
Zatím zde nejsou žádné komentáře, máme něco na srdci? Zanechte nám komentář.