Parazitární onemocnění štěňat a koťat
Parazitární onemocnění štěňat a koťat
O parazitárních onemocněních psů a koček jsme již psali před nějakou dobou, nyní je ale období, kdy si lidé velmi často pořizují mladého pejska nebo kotě. Setkáváme se proto s onemocněními, zdánlivě zanedbatelnými, v konečném důsledku ovšem přinášejícími hodně starostí chovateli i zvířeti. V tomto článku bych chtěla upozornit na vnitřní parazity,vnější parazity probereme později.
Jakmile si koupíme štěňátko nebo koťátko, ať už z útulku nebo z chovné stanice, první co bychom měli mít na mysli, je jeho odčervení. Ačkoliv dnes již všechny chovatelské stanice nebo útulky odčervují nebo to alespoň tvrdí, je vždy větší jistota, když zvířátko odčervíme vlastnoručně. Je velmi vhodné nechat rozborovat trus, kde okamžitě vidíme, zda je zvířátko zdravé nebo zda nějakého parazita má. Velmi často se totiž stává, že na pohled zdravé zvíře okamžitě začne mít potíže, jakmile se projeví stress z nového domova nebo přepravy.
Parazitární potíže se projevují plíživě, často je majitel přičítá stressu nebo adaptaci zvířátka. Jedná se o střídavé průjmy, často s krví nebo krvavým hlenem, střídavé nechutenství, přebírání v krmivu, vyhublost (štěněti je vidět páteř a žebra, ačkoliv má kulaté velké bříško, což chovatel někdy přičítá nažranosti), zvracení, matná srst, která neleží, ale ježí se.
V poslední době v naší ordinaci bylo parazitárně pozitivních téměř polovina všech mláďat přivedených na očkování nebo s průjmem či nechutenstvím. Zvířátko, které má výše uvedené příznaky, sice lze naočkovat, ale protože se jedná o zvíře oslabené, postvakcinační imunita v tomto případě nebude dobrá. Je daleko vhodnější nejprve zvíře vyléčit a pak očkovat.
Je také třeba vzít v potaz, že některá parazitární onemocnění mohou být nebezpečná i pro lidi, zejména pro děti.
Nejčastěji se objevují škrkavky, které mládě může dostat od jiných psů nebo od koček. Štěně zpravidla zkoumá, olizuje a žere vše, co mu přijde pod čumáček, takže začervení je vysoce pravděpodobné. Škrkavky (obr. 1) lze odstranit snadno, ale při silné invazi je třeba dvojího až trojího odčervení za sebou v odstupu 14 dnů a opakované kontroly trusu, dokud zvířátko není bez parazitů. Zpravidla již po prvním odčervení se případné průjmy rychle upravují.
Kokcidie také způsobují zvířatům daleko větší problémy než oblí červi (škrkavky) (obr. 2, 3). Oocysty („vajíčka") v trusu není někdy jednoduché najít, chce to opravdu mravenčí práci, nicméně po přeléčení specielními léky dochází k úpravě zdravotního stavu velice rychle. Kokcidióza je onemocněním především štěňat a koťat do 1 roku a pak také hodně starých oslabených psů, dospělí psi bývají často bez příznaků. Nicméně na naší klinice jsme měli v současné době nálezy i u zvířat starých cca 1-2 roky. Do této kategorie patří také všude skloňovaná Toxoplasma, která je parazitem především koček, nicméně její výskyt zase není tak častý, alespoň ne v naší oblasti.
Nejčastějším onemocněním zjišťovaným na naší klinice v poslední době je kokcidióza. Je to prvokové onemocnění, kdy stadia parazita napadají střevní sliznici a znemožňují zvířeti normální trávení poškozením klků, přes které se ve střevě vstřebávají živiny. Toto onemocnění není léčitelné běžnými odčervovadly (ať již tabletami nebo kapkami spot-on).
V poslední době jsme se setkali také s výskytem parazitů rodu Strongylus (obr. 4), kteří se u psů vyskytují relativně méně často. Pozitivní zvířata si je pravděpodobně přinesla z lesa, kam chodí na procházky. Rovněž zde se vždy jednalo o štěňata.
Tasemnice jsou parazité zvláštní v tom, že při vyšetření trusu nemusejí být zachyceni. Je to z toho důvodu, že občas vycházejí ze zvířátka celé články s vajíčky uvnitř, dokonce i v době mimo kálení. Chovatel by měl zvířátko občas kontrolovat i kolem konečníku a to především tehdy, provádí-li zvířátko tzv. „sáňkování" – tahá zadeček po zemi. Toto chování může být způsobeno buď výše uvedenými tasemnicemi (někdy i škrkavkami), nebo tím, že došlo k naplnění paraanálních žlázek umístěných kolem konečníku. U štěňat je však naplnění žlázek vzácné. Odstranění tasemnic je problematičtější a vyžaduje zpravidla vždy několikanásobné odčervení za sebou silnými odčervovadly se střídáním typu.
Hodně skloňovaným parazitem je také Giardia, bičíkovec žijící ve střevech. Stanovení v trusu je obtížné, je nutný čerstvý trus a barvicí metody. Nicméně výskyt zase není až tak častý, alespoň ne v naší oblasti. Je otázka větších měst. Rovněž Giardii lze vyléčit, ale většinou jinými léky než běžnými odčervovadly. Jako u všech parazitárních onemocnění je však samozřejmě otázka opětovného nakažení od jiných psů.
Majitelům štěňátek a koťátek tedy mohu doporučit především nezanedbávat odčervování svých mazlíčků a mít na paměti, že vzhledem ke zvědavosti jejich malých společníků je třeba akci opakovat velmi často (do 1 roku cca co 2 měsíce). Koprologické vyšetření provádí naše klinika přímo, vzorky není třeba nikam posílat, takže výsledky po dohodě mohou být v akutním případě ihned. Fotografie otištěné v článku jsou našimi fotografiemi z pozitivních pacientů, kteří jsou dnes již zdrávi. Také je vhodné okamžitě, jakmile se u mláděte opakují nevysvětlitelé průjmy nebo nechutenství, navštívit veterinárního lékaře.
naše další příspěvky
Komentáře
Zatím zde nejsou žádné komentáře, máme něco na srdci? Zanechte nám komentář.