Jak chránit naše zvířata před stresem
Jak chránit naše zvířata před stresem
Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i Vánoce a následně oslavy příchodu nového roku. Pro nás jsou to svátky plné radosti, rodinné pohody a oslav, bohužel pro velkou část našich zvířecích mazlíčků tolik radostné nejsou. Pokud překonají Vánoce bez problémů s trávením, protože jsme jim museli dát ochutnat cukroví, bramborový salát nebo kousek smažené ryby, přichází pro ně období stresu v podobě výbuchů petard a ohňostrojů. To, že naši mazlíčci mají sluch mnohem citlivější než my, jistě víte, ale stejně tak jim mohou vadit doprovodné záblesky a světelné efekty. Navíc jim nikdo jednoduše nevysvětlí, že se opravdu nemusejí ničeho bát.
Každý pes nebo kočka je jiný, někteří reagují na zvuk petardy jen leknutím, jiní jsou citlivější, ale po chvilce vystrašeného zakňourání se uklidní a pak jsou tu ti, kteří reagují až přehnaným panickým záchvatem. Pokud patříte mezi majitele těch mazlíčků, kteří nesnášejí silvestrovské oslavy zrovna nejlépe, připravily jsme pro Vás pár tipů, jak Vašemu mazlíčkovi alespoň trochu od silvestrovského stresu ulevit.
Bohužel neexistuje žádné zázračné řešení, jak zvíře uklidnit. Ani neexistuje nic, co by zvířeti „zacpalo uši“ – zacpat mu je vatou rozhodně nezkoušejte. A možnost odjet s mazlíčkem na Silvestra někam na samotu, kde je klid, má jen málokdo. Asi je nám všem jasné, že na každé zvíře funguje něco jiného, co výborně uklidní jedno na druhé fungovat nemusí, a tak je dobré si některé přípravky a chovatelská opatření předem vyzkoušet např. při letních bouřkách.
Ať už budete používat zklidňující preparáty nebo ne, je vhodné zůstat s vaším mazlíčkem doma, nejlépe v místnosti, kam neproniká tolik hluku. A i když se Váš mazlíček ohňostrojů nebojí, rozhodně není dobré chodit s ním po ulici, protože se může stát, že se nechtěně zraní při výbuchu pyrotechniky. Dále je třeba zvíře uklidnit a ujistit ho, že se nemusí ničeho bát. Není vhodné to s utěšováním nijak přehánět, protože se může stát, že svým nepřirozeným chováním vystrašíte mazlíčka ještě víc. Zvíře reaguje citlivě i na vaše chování a pokud z vás cítí stres a přehnanou lítost, bude ještě ve větším stresu. Pomoci může také rozptýlit pozornost hrou s oblíbenou hračkou. Ideální je na různé zvuky, hluk a neobvyklé situace začít zvykat pejska i kočku už od malička, pokud si na takové zvuky zvyknou, nebudou reagovat hystericky po každé hlučnější ráně.
Pro ty mazlíčky, kteří prožívají opravdu velký stres během ohňostrojů, jsou volitelné zklidňující preparáty. Zklidňujících přípravků je na trhu poměrně dost, a proto máme pro Vás malé shrnutí těch nejčastěji používaných.
Tyto zklidňující přípravky jsou buď na přírodní bázi anebo chemické (sedativa). Každý přípravek má svoje výhody a nevýhody, proto je potřeba jeho použití pečlivě zvážit, případně se poradit s veterinářem.
1) Přípravky na přírodní bázi
Přírodní přípravky mají výhodu, že jsou pro většinu našich mazlíčků bezpečné, ale neúčinkují na každého stejně a může se stát, že na některé zvíře nebudou účinkovat skoro vůbec. Jsou k dostání ve formě kapek, spot-on, obojků, sprejů, tabletek nebo kapslí. Mají zvíře zklidnit v různých stresových situacích (nejen při ohňostrojích, ale také při bouřkách nebo strachu z cizího prostředí), jsou bez nežádoucích účinků jako je apatie nebo změna povahy. Vybírat lze z několika možností:
Alavis calming – je přípravek na zklidnění, potlačení stresu a nervozity u malých plemen psů a koček. Má čistě přírodní složení a nemá sedativní účinek, nemusíte se tedy bát, že bude zvířátko nějak ospalé, utlumené nebo málo aktivní. Doporučuje se podávat zejména při ohňostrojích, bouřkách, cestování, změně prostředí a při stresu z osamocení. Alavis Calming jsou měkké tabletky s příchutí, které se podávají jako pamlsek přibližně půl hodiny až hodinu před předpokládaným stresem. Na 10 kg stačí jedna tabletka, v období zvýšeného stresu je bezpečné dvojí zvýšení dávky.
Alavis relax – kapsle s obsahem proteinu z kolostra, ten reguluje sekreci stresových hormonů. Je třeba dávat ho denně a to minimálně 2 až 3 dny před očekávaným stresem.
Zylkene – obsahuje protein izolovaný z mléka, který se váže na receptory v mozku. Způsobuje zklidnění zvířete, bez nežádoucích reakcí. I zde je třeba začít podávat několik dní předem.
Beaphar no stres spot-on – je určený jak pro psy, tak pro kočky. Obsahuje mikrokapsle s extraktem z kozlíku lékařského, které se postupně uvolňují. Spot-on se aplikuje 1x týdně na kůži mezi ušima zvířete, účinek začíná nastupovat po 1 hodině. Nepoužívá se u léčených zvířat a zvířat v rekonvalescenci.
Beaphar no stres obojek – obsahuje éterické oleje z kozlíku lékařského a levandule, které mají na zvíře uklidňující účinek. Lze použít u zvířat již od 12 týdnů stáří, ale stejně jako spot-on nelze použít u nemocných zvířat. Obojek účinkuje až 6 týdnů.
Bachovy esence, homeopatika – obsahují různé směsi bylinek se zklidňujícím účinkem. Zde obzvlášť platí, že někdy zvolená kombinace nemusí fungovat. Dají se sehnat jako kapky nebo sirup a je třeba začít podávat s několikadenním předstihem.
Feromonový difuzér (DAP, Feliway) – obsahuje feromony, které mají psa nebo kočku uklidnit a navodit jim dobrou náladu. Difuzér se dá do elektrické zásuvky a feromony se začnou odpařovat. Bohužel fungují jen v místnosti, kde je difuzér umístěn a ten musí být stále zapnutý, je třeba začít několik dní předem.
Feromonový obojek – funguje také na principu feromonů, účinnost je uváděna několik týdnů.
Za zmínku ještě stojí možnost pořízení „antistresového oblečku“. Tento obleček/vesta má za úkol způsobit jemný tlak na tělo zvířete a vyvolat tím pocit bezpečí.
2) Sedativa
Zde je nutná konzultace s Vaším veterinářem, protože je nelze používat u nemocných zvířat, také u zvířat, která mají problémy s krevním tlakem nebo u zvířat s epilepsií a s podezřením na ní. Zvíře je nutné mít po celou dobu účinku pod dohledem.
V úvahu přicházejí dva přípravky – Sedalin a Sileo.
Sedalin – je gel, který obsahuje acepromazin, ten psa v podstatě jen imobilizuje, ale pes zůstává při vědomí a vnímá zvuky. Hlučné rány ho mohou ještě více vyděsit, protože před nimi nemůže nikam utéct. Účinkuje několik hodin (asi 4 až 8 hodin). Zkušenosti s tímto přípravkem se různí, někdo si ho nemůže vynachválit, jiný by ho podruhé psovi nedal. Pes nesmí být během doby účinku venku bez dozoru a neměl by ani žrát.
Sileo – s tímto přípravkem vzhledem k jeho ceně a tomu, že na trhu není dlouho, nemáme moc zkušeností. Tento gel se aplikuje na sliznici dutiny ústní přibližně hodinu až půl hodiny předem, účinek přetrvává ještě 2–3 hodiny. Na rozdíl od Sedalinu nemá mít tak výrazné sedativní účinky a zvířata mají mnohem méně vnímat okolní hluk. Nesmí žrát jen 15 minut po podání, aby přípravek neztratil účinek.
Na závěr je třeba říci, že v případě jakýchkoliv pochybností je vhodné poradit se s Vaším veterinářem a společně vybrat tu nejvhodnější variantu jak pro Vás, tak hlavně pro Vašeho mazlíčka.
naše další příspěvky
Komentáře
Zatím zde nejsou žádné komentáře, máme něco na srdci? Zanechte nám komentář.